- چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨
گالری تصاویر
صفحه اصلی > روشهای درمانی 
روشهای درمانی

روش های درمان مرکز درمان ناباروری هلال ایران (رویش)

 

            تحريك تخمك گذاريInduction

اين روش در مواردي كه تنها زن مشکل  تخمك گذاري دارد و مرد مشكل باروري ندارد استفاده مي شود.

             تلقيح درون رحمي IUI

تلقیح درون رحمي (IUI) در مواردي كه مرد مشكلاتي مانند كمي حجم مايع اسپرم، كم بودن تعداد اسپرم، كم تحرك بودن اسپرم يا كاهش ميل جنسي دارد، پیشنهاد می شود. همچنین در مواردی که زن اختلالات ایمنی منجر به ناباروری و یا مشکلات ترشح گردن رحم دارد ویا به علت خاصی امکان مقاربت طبیعی ندارد از این روش درمانی استفاده می شود.
باید در نظر داشت که در آميزش طبيعي حدود ده درصد از اسپرم ها از واژن به گردن رحم مي رسند اما با عمل IUI که روشی ساده و بدون درد است، تعداد بيشتري از اسپرم هاي با كيفيت مناسب به داخل رحم انتقال مي يابند.
بيمار مدت كوتاهي بعد از IUI مرخص مي شود. بيمار مي تواند فعاليت هاي عادي خود را داشته باشد و نيازي به استراحت مطلق نيست. بديهي است پرهيز از شرايط پر اضطراب و داشتن آرامش روحی و روانی مي تواند در موفقيت عمل مؤثر باشد.

   

           لقاح خارج رحمي IVF

در تمام مواردي كه شرايط رسيدن اسپرم به تخمك در رحم فراهم نباشد مانند، چسبندگي هاي حفره لگني، انسداد لوله هاي رحمي، کم بودن تعداد اسپرم و تحرك پايين اسپرم از روشIVF  استفاده مي شود. عمل IVF  در چهار مرحله تحريك تخمدان، تخمك گيري، لقاح اسپرم و تخمك و انتقال جنين صورت می گیرد.
در مرکز ناباروری رویش عمل تخمک گیری با روشی انجام می شود که به اصطلاح پانکچر گفته می شود. در این روش که
نيازي به بيهوشي عمومي ندارد و با يك بيهوشي كوتاه مدت يا بي حسي موضعي قابل انجام است، با استفاده از دستگاه سونوگرافي، پزشك فوليكول ها را مشاهده مي كند و مايع فوليكولي همراه با تخمك كشيده مي شود. سپس عمل لقاح اسپرم و تخمك در محيط كشت آزمايشگاه انجام مي گيرد. براي بالا بردن درصد موفقيت معمولا چندين تخمك لقاح مي يابند. در صورت زیاد بودن جنين هاي تشكيل يافته، اگر اين جنين ها كيفيت مطلوبي داشته باشند تعدادي از آنها با صلاحديد زوج منجمد و نگهداري مي شوند تا درصورت نياز براي بارداري هاي بعدي از اين جنين ها استفاده شود. در مرحله انتقال جنين نيز نيازي به بيهوشي نيست. جنين يا جنين ها به وسيله يك كاتتر به داخل رحم منتقل مي شوند و يكي دو ساعت بعد از انتقال جنين، بيمار مرخص مي شود.
به بیمار توصيه مي شود که در طی 4-3 روز بعد از عمل فعاليتهاي شديدی كه منجر به خستگي مفرط مي شود نداشته باشد. بديهي است پرهيز از شرايط پر اضطراب و داشتن آرامش روحی و روانی مي تواند در موفقيت عمل مؤثر باشد.
توجه داشته باشید که ميزان بارداري در زنان بالاي 40 سال به علت پايين بودن كيفيت تخمك هاي زن كاهش

 مي يابد.

         ميكرواينجكشن يا تزريق اسپرم داخل تخمك  ICSI

این روش عمدتا ‌در مواردي كه اسپرم مرد از نظر شكل، تعداد و یا تحرك، كيفيت لازم را ندارد به كار مي رود. همچنین در مواردی كه چندين مرتبه عمل IVF انجام شده و منجر به بارداری نشده است، از عمل ميكرواينجكشن استفاده مي شود. از مزاياي روش ميكرواينجكشن اين است كه حتي اگر يك اسپرم سالم از مرد وجود داشته باشد اين عمل قابل انجام است. بیمار 2-1 ساعت پس از عمل انتقال جنين مرخص مي شود. به بیمار توصيه مي شود که در طی 4-3 روز بعد از عمل فعاليتهاي شديدی كه منجر به خستگي مفرط مي شود نداشته باشد. بديهي است پرهيز از شرايط پر اضطراب و داشتن آرامش روحی و روانی مي تواند در موفقيت عمل مؤثر باشد.

توجه داشته باشید که ميزان بارداري در زنان بالاي 40 سال به علت پايين بودن كيفيت تخمك هاي زن كاهش
 مي يابد.

        PGDيا تشخيص پيش از لانه گزيني جنين
همانطور که مي دانيم، وجود بيماري هاي ژنتيكي در زوج هاي در معرض خطر و همچنین افزايش سن مادر مي تواند باعث افزايش بروز ناهنجاري هاي كروموزومي در نوزاد شود. اكنون با استفاده از روش هاي تشخيص ژنتيكي پيش از لانه گزيني موسوم به PGD  مي توان از بروز اين مشكلات جلوگيري كرد.
در این روش 18-16 ساعت بعد از انجام لقاح، ‌تخمك ها را از نظر لقاح ارزيابي مي كنند و آن دسته كه داراي دو پيش هسته هستند را كشت مي دهند سپس در روز سوم هنگامي كه جنين در مرحله 6 تا 8 سلولي است يك يا دو بلاستومر را جدا و ارزيابي ژنتیکی مي كنند.
برخی از موارد كاربرد PGD عبارتند از:
- در مواقعي كه ناهنجاري هاي ساختاري در آزمايش كاريوتايپ زوجين وجود دارد.
- در بيماري هاي تك ژني مانند تالاسمي كه ممكن است در نوزاد بروز كند.
- تشخيص جنسيت در بيماري هايي كه وابسته به جنس است و بروز آن در یک جنس بیشتر از جنس دیگر است.
- درسقط هاي مكرر كه عوامل ديگري براي سقط وجود نداشته است.
- بيماراني كه بيش از 3 بار عمل IVF يا ميكرواينجكشن انجام داده اند،‌ اما منجر به حاملگي نشده است.
- سن خانم بيش از 35 سال باشد.

- تعیین جنسیت جنین برای خانواده هایی با بیش از یک فرزند با جنسیت یکسان.

 

            ليزر هچينگ

تخمک، از زمان آزاد شدن آن از تخمدان و همچنین پس از باروری و تشکیل جنین تا مرحله لانه گزینی جنین در جداره رحم (اندومتر)، توسط یک پوشش ژلاتینی مانند به نام زونا پلوسیدا محافظت می شود. اين لايه باعث محافظت تخمك و جنين مي شود و پس از مرحله لقاح، يكي از عوامل هدايت جنين از لوله رحم به سمت رحم است كه مانع جداشدن سلول هاي جنين از يكديگر مي شود. همچنين پس از وارد شدن يك اسپرم به تخمك ساختار آن چنان تغيير مي كند كه مانع ورود اسپرم هاي بعدي مي شود. پس از رسيدن جنين به حفره رحم و تشكيل بلاستوسيست در روز پنجم پس از لقاح به طور طبيعي اين لايه نازك شده و به كمك آنزيم هايي كه از جنين و ديواره رحم ترشح مي شوند پاره مي شود. به اين فرآيند پاره شدن، هچينگ گفته مي شود تا امكان چسبيدن جنين و نفوذ آن به داخل ديواره رحم فراهم آيد. در برخی موارد زونا پلوسیدا ضخیم تر از حد معمول بوده و احتمال لانه گزینی جنین در اندومتر را کاهش می دهد. همچنین با افزایش سن زنان، زونا پلوسیدا مقاوم تر و نفوذ ناپذیرتر می شود در نتیجه شانس لانه گزینی و حاملگی را کاهش می دهد. در این موارد، لانه گزینی جنین توسط ایجاد یک شکاف یا سوراخ کوچک در لایه زونا پلوسیدا توسط لیزر تسهیل می گردد. در مواردي كه لقاح آزمايشگاهي صورت مي گيرد، بعضي عوامل از قبیل : سن مادر، سطح FSH بالا در خون مادر و ضخيم شدن زوناپلوسيدا به علت شرايطي كه محيط كشت به آن اعمال مي كند، مانع نازك شدن زوناپلوسيدا و پارگي آن در اثر آنزيم ها مي شوند. به همين دليل محققان راه هايي را براي پاره كردن زوناپلوسيدا به صورت مصنوعي ابداع كرده اند. يكي از اين روش ها استفاده از اشعه ليزر است. اين اشعه به صورت كاملا" كنترل شده به بخشي از ديواره جنين يا به عبارت ديگر زوناپلوسيدا تابيده مي شود و طولي حدود 35 تا 40 ميكرومتر از زونا را حذف مي كند. به اين فرآيند ليزر هچينگ گفته مي شود. تاكنون هيچ گونه گزارشي مبني بر اثرات نامطلوب استفاده از ليزر بر جنين ها بدست نيامده است و نوزاداني كه از اين روش در دوران جنيني آنها استفاده شده، سالم هستند.

 
۷۷۳۳۶۰۰۶-۹ ۰۲۱
 
سامانه پیامکی ۲۰۰۰۷۷۳۳۶۰۰۶
 
info@helalclinic.com
 
بازديدکنندگان اين صفحه: 7044 بازديدکنندگان امروز : 33 کل بازديدکنندگان : 1616393 بازديدکنندگان آنلاين : 11

تمامی حقوق این سایت متعلق به مجتمع دارویی درمانی هلال ایران می باشد.