- يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
گالری تصاویر
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > حوادث میدان آزمایش است/ تجربه های زلزله کرمانشاه را مستند کنیم/حوادث طبیعی ما را هوشیار و متوجه پروردگار می‌کند


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام والمسلمین معزی در دومین همایش کاربردی مدیران ستادی و عامل استان‌ها مطرح کرد:

حوادث میدان آزمایش است/ تجربه های زلزله کرمانشاه را مستند کنیم/حوادث طبیعی ما را هوشیار و متوجه پروردگار می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام والمسلمین معزی در افتتاحیه دومین همایش کاربردی مدیران ستادی و عامل استان‌ها، گفت: «در شرایط خاصی گرد هم آمده ایم و این حضور گرامی است. ما در این‌ چندماه با حوادثی روبه‌رو شدیم؛ به ویژه مساله زلزله پراهمیت کرمانشاه و همچنین زلزله‌هایی در کرمان و تهران. اگر از منظر جهان‌بینی نگاه کنیم، این حوادث ابعاد مختلفی دارد؛ ‌من جمله آنکه ما را به یاد پروردگار می اندازد. زندگی روزمره غفلت‌زا است. گاهی حتی فراموش می کنیم که در زمان نماز حضور قلب لازم را داشته باشیم. حوادث طبیعی ما را هوشیار و متوجه پروردگاد متعال می کند. یکی از دلایل پدیدآمدن حوادث، توجه انسان ها به خالق زمین و زمان است.»


حوادث میدان آزمایش است
نماینده ولی فقیه در هلال احمر افزود: «مساله دیگر ابتلا و آزمایش است؛ چه برای آن هایی که حادثه بر آن ها وارد می شود، و چه برای آن ها که در پیرامون حادثه اند. ‌دسته اول امتحان می شوند که چطور با حوادث برخورد کنند. اساسا هستی جای آزمایش است. افراد امتحان می شوند. از سوی دیگر کسانی که در حاشیه حادثه هستند هم امتحان می شوند. آیا در کنار و برای دیگران اند؟ آیا تلاشگرند و با تمام وجود به میدان می آید؟ یااینکه گذرا عبور می کنند؟» وی از دیدگاه آموزه های قرانی این نوع حوادث را میدان آزمایش دانست و اظهار کرد: «در این امتحان کسانی سرافرازند که به وظایف خود عمل کنند.»


ضرورت کاهش عوارض حوادث
حجت الاسلام والمسلمین معزی در ادامه گفت: «از سوی دیگر، حوادث ما را هوشیار می کند که چطور برخورد کرده ایم. آیا می توانستیم حادثه را کنترل کنیم که عوارض کمتری داشته باشد؟ بناست که زندگی و حیات را مدیریت کنیم. باید با علم، دانش و معرف زندگی را به سمت کمال برد، نه اینکه از پا افتاد.» نماینده مقام معظم رهبری در هلال احمر عنوان کرد: «خداوند متعال همه چیز را در اختیار ما قرار داده است. در این جهان تمام امکانات برای فراگرفتن وجود دارد. در عرصه دانش دودسته هست: «دانش صریح» که در کلاس و دانشگاه به دست می آید، و «دانش ضمنی» که با تجربه به آن می رسیم تا بتوانیم زندگی را مدیریت کنیم؛ به شکلی که اگر زلزله ۸ریشتری هم آمد بتوان عوارض را به حداقل رساند.»


کمک رسانی به مردم نیازمند علم و معرفت است
حجت الاسلام والمسلمین معزی با اشاره به زلزله کرمانشاه خطاب به مدیران عامل استان ها اظهار کرد: «همه شما به مناطق زلزله زده رفتید و از نزدیک در صحنه حضور داشتید. چند روز در کنار مردم و ویرانی ها زندگی و کار کردید. باید گفت که برای انجام کوچکترین حرکت هم شناخت لازم است تا بتوانیم بهتر به مردم خدمت کنیم. حضور لحظه ای در حوادث و دست مردم را گرفتن نیازمند علم و معرفت است. عقل و خرد به ما می گوید که از تجربه خود و دیگران بهره بگیریم.»


توفیق انسان در حفظ تجربه است
وی ادامه داد: «امام علی (ع) فرموده اند: «والعقل حفظالتجارب». یعنی از نشانه های عقل {و خردمندی} حفظ تجربه هاست. امیرالمونین (ع) همچنین فرموده اند: «با مردان آزموده و صاحب تجربه همنشين باش، چه اينان متاع پر ارج تجربه هاي خود را به گرانترين بها يعني فدا کردن عمر خود تهيه کرده اند و تو آن متاع گرانقدر را با ارزانترين قيمت يعني با صرف چند دقيقه وقت به دست مي آوري.» باید گفت که عظمت هلال در اعتماد مردم است.‌ این اعتماد با تجربه به دست می آید. توفیق انسان ها در حفظ تجربه است. تجربه های بم کجاست؟ رودبار چه شد؟ با تجربه های ورزقان چه کردیم؟ تجربه ها کجا جمع می شود؟ بیش از ۱۵۰۰ کتاب درباره زلزله در ایران تدوین شده، اما درباره تجربه ها هیچ چیزی نداریم. ما راه تجربه اندوزی را نمی دانیم. بیاییم سامانه ای ترتیب بدهیم و هرکسی اطلاعاتی دارد در آنجا بگذارد. سعی کنیم تجربه های زلزله کرمانشاه را جمع آوری کنیم.»


١٨:٣٣ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٤٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٧تهرانپارس - خیابان جشنواره - بعد از چهارراه سید الشهدا
۷۷۳۳۶۰۰۶-۹ ۰۲۱
سامانه پیامکی ۲۰۰۰۷۷۳۳۶۰۰۶
info@helalclinic.com
بازديدکنندگان اين صفحه: 300482 بازديدکنندگان امروز : 348 کل بازديدکنندگان : 1374332 بازديدکنندگان آنلاين : 19

تمامی حقوق این سایت متعلق به مجتمع دارویی درمانی هلال ایران می باشد.